Startfälten klara

Nu är hela startfältet till SIHS 2022 klart! Inte mindre än fyra världsettor kommer till Friends Arena.  Världsettorna i hoppning, dressyr, fälttävlan och sportkörning fyrspann har alla valt att komma till Sverige och Friends Arena för att tävla inför den så populära och internationellt kända svenska publiken.

Kompletta start- och resultatlistor kommer finnas hos Equipe

Internationell hoppning:

Belgien:
Nicola Philippaerts, Olivier Philippaerts, Abdel Saïd, Jérôme Guery

Brasilien:
Marlon Modolo Zanotelli

Danmark:
Lars Bak Andersen

Grekland:
Ioli Mytilineou

Irland:
Bertram Allen

Sverige:
Angelica Augustsson Zanotelli, Malin Baryard Johnsson, Jens Fredricson, Peder Fredricson, Henrik von Eckermann, Stephanie Holmén, Linda Heed, Douglas Lindelöw

Storbritannien:
John Whitaker

Tyskland:
Harm Lahde

Lövsta Top 10 Dressage

Tyskland
Jessica von Bredow Werndl, Isabell Werth, Benjamin Werndl

Danmark
Cathrine Laudrup Dufour, Carina Cassöe Krüth, Daniel Bachmann Andersen, Andreas Helgstrand

Nederländerna
Dinja van Liere

Sverige
Patrik Kittel, Therese Nilshagen

Agria Top 10 Indoor Eventing

Tyskland:
Julia Krajewski, Anna Siemer

Nya Zeeland:
Tim Price

Storbritannien:
Oliver Townend

Frankrike:
Maxime Livio

USA:
Boyd Martin

Danmark:
Peter Flarup

Sverige:
Frida Andersén, Aminda Ingulfson, Sofia Sjöborg

FEI World Cup Driving – 4-in-hand

Boyd Exell, Australien
Ijsbrand Chardon, Nederländerna
Michael Brauchle, Tyskland
Glenn Geerts, Belgien
Dries Degrieck, Belgien
Fredrik Persson, Sverige

World Cup Icelandic Tölt

Maria Berg – Toppur frá Audsholtsjháleigu
Vignir Jonasson- Eyvindur fra Eyvindarmula
Sebastian Benje – Tyr från Svalagården
Dennis Hedebo Johanson- Muni fra Brendstrup
Julie Christiansen – Kveikur fra Stangarlaek 1
Gabriel Sverinsen- Tigull fra Kleiva
Kristjan Magnusson – Vonandi från Fors Gård
Lisa Drath – Valur fra Heggstödum

Lövsta Future Challenge

U25:

Victoria Karlsson / Cum Laude SVU
Evelina Söderström / Cilantro
Jennifer Lindvall / Midt West Casino
Mary Sophie Haid Bondergaard / Roberto des Frettes

Unga Grand Prix-hästar:

Maria Eriksson / Mc Gordon
Martin Ågevall / Romeona
Karin Persson / Giuliano B
Mads Hendeliowitz / Milwaukee

Arena Youth Tour

Juniorer:

Ebba Danielsson / T-Gavoli Z
Fanny Fridén / Icole
Cornelia Wallenborg / Manick
Alice Borglund / Clair II
Filippa Lagergren / Cool Boy
Elin Karlfeldt / Alexander di Mauler
Linn Arvidsson / Glenmorangie
Alicia Feretti / Intermezzo

Young Riders:

Mathilda Bohlin / Domino v/d Zuuthoeve
Beata Hermelin / Obsession Night
Philip Svitzer / Alida Nike
Cora Sidney Hirn / Chaginue
Joel Torstenson / Il Rossa di Costa
Jennifer Bratt / Malou Blue PS
Josephine Olsson / All I Got Is You
Emma Johansson / Juliebelle W

Prins Carl Philips Pris

Kvalificerade ryttare kategori C
Selma Gustafsson Thelin / Niva
Mathilda Hansson / Unsphinz d’Hurl Vent
Isolde Klich / Young Dylan
Tuva-Li Örnberg / Giovanna

Kvalificerade ryttare kategori D
Rachel Törnblom / Helga TH.O
Ella Löfqvist / Kadans van Orchild’s
Ophelia Jenderholt / Pat’s Choice
Disa Hammarstedt / Deriveur d’Emia

SIHS ponnykür

Wilma Holmgren / HB Dancing Daylight
Ronja Kardos / Cerwin’s Vega
Annie Spångberg / Twenty Two
Wilma Bornhager / Tackmann’s Hochgenus