Start- och resultatlistor

Nu är hela startfältet till SIHS 2021 klart! Vi ser fram emot fantastiska tävlingar med alla dessa fina ekipage. Kompletta start- och resultatlistor kommer finnas hos Equipe.

Kompletta start- och resultatlistor kommer finnas hos Equipe

Internationell hoppning:

Belgien:
Nicola Philippaerts, Olivier Philippaerts, Abdel Said

Brasilien:
Marlon Modolo Zanotelli

Storbritannien:
Scott Brash, Ben Maher

Grekland:
Ioli Mytilineou

Nederländerna:
Harrie Smolders

Sverige:
Angelica Augustsson Zanotelli, Malin Baryard Johnsson, Rolf-Göran Bengtsson, Jens Fredricson, Peder Fredricson, Evelina Tovek, Henrik von Eckermann, Stephanie Holmén

USA:
Lillie Keenan, Jessica Springsteen

Saab Top 10 Dressage

Tyskland
Jessica von Bredow Werndl

Danmark
Cathrine Dufour, Carina Cassöe Krüth

Storbritannien
Charlotte Fry

Finland
Henri Ruoste

Nederländerna
Hans Peter Minderhoud, Dinja van Liere

Sverige
Patrik Kittel, Therese Nilshagen, Jennie Larsson

Lövsta Future Challenge

U25:

Elin Mattsson, Beckham, 148 poäng
Hannah Rosendal, Beau-Amor, 144 poäng
Lina Dolk/Languedoc, 140 poäng
Victoria Karlsson, Cum Laude SVU 123 poäng

Unga Grand Prix-hästar:

Gerion, Emma Jönsson 162 poäng
Van der Veen, Carl Hedin 147 poäng
Invoice, Maria von Essen 132 poäng
Zidney, Stefan Jansson 129 poäng

Arena Youth Tour

Juniorer:

Ebba Danielsson, Strömsholms RSF – T-Gavoli Z
Izabelle Stolth, Åby Ridklubb – Hero
Alice Borglund, Skånsta Ryttare – Nino
Emil Jönsson, Flyinge Hästsportklubb – Be Special
Ella Littorin, Södertälje Ridklubb – Valentina
Clara Hermelin, Flyinge Hästsportklubb – Vincero
Ebba Kewenter, Billdals Ridklubb – Cickdown
Vincent Franzén, Sportryttarna – Chiasso

Young Riders:

Emma Johansson, Borås Fältrittklubb – Carolin
Philip Svitzer, Helsingborgs Fältrittklubb – Alida Nike
Josephine Olsson, Nääs Hästsportförening – All I Got Is U
Filippa Enmark, Jump Club Ryttarförening – Cartier du Chateau Hollogne Z
Carla Peterson, Billdals Ridklubb – Nivienne
Erik Nordström, Dagstorpsortens Ryttarförening – Diarados Love
Ellinor Liwing, Runsten Equestrian – Bella
Felicia Lång, Gävle Ryttarsällskap – Third Time Lucky

Prins Carl Philips Pris

Kvalificerade ryttare kategori C
Ophelia Jenderholt – Rastaborg RK
Mathilda Hansson – Flyinge RF
Tuva-li Örnberg – Trolleholms RF
Filippa Ratovich – Västerås RS

Kvalificerade ryttare kategori D
Rachel Törnblom – Jump Club RF
Nelly Galasso – Söderköpings RS
Tilda Sandstedt – Jump Club RF
Filippa Fant – Runsten Equestrians

SIHS ponnykür

Ebba Lindholm, Djursholms Ridklubb, Untouchable
Ellen Stymne, Djursholms Ridklubb, Tanzbär T
Millicent Myrman, Segersta Sportryttare, Inspi(red) Justice RP 185
Maja Hermansson, Ronneby Ryttarförening, Minigårdens Kapten Krok

World Cup Icelandic Tölt

Kristján Magnússon, Óskar från Lindeberg
Eyjolfur Thorsteinsson, Háfeti frá Úlfsstödum
Jamila Berg, Toppur frá Audsholtsjháleigu
Erlingur Erlingsson, Alfur från Granmyra
Vignir Jónasson, Eyvindur frá Eyvindarmúla eller Viking från Österåker
Bernt Severinsen, Tigull fra Kleiva
Sys Pilegaard, Abel fra Tyrevoldsdal
Julie Christiansen

FEI World Cup Driving – 4-in-hand

Boyd Exell, Australien
József Dobrovitz, Ungern
Mareike Harm, Tyskland
Glenn Geerts, Belgien
Michael Brauchle, Tyskland
Fredrik Persson, Sverige (utom tävlan)

Indoor Cross Country

Sverige:
Aminda Ingulfson
Christoffer Forsberg
Sofia Sjöborg
Frida Andersén

Tyskland:
Hanna Knüppel
Heike Jahncke
Jan Matthias
Rebecca-Juana Gerken

Nordic Team:
Peter T. Flarup (DEN)
Elmo Jankari (FIN)
Emilie Lindgren Laumann (NOR)
Anna Nilsson (SWE)